Forum    Rejestracja    Zaloguj    Szukaj    FAQ    Chat

Strona główna » Edukacja » Edukacja i doskonalenie zawodowe pracowników ratownictwa medycznego

Średnia ocena:  Strona 2 z 2 [ 30 posty(ów) ] Idź do strony Poprzednia  1, 2

Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Przenoszenie i ewakuacja poszkodowanych.
 Post Wysłany: 18 Lut 2012 13:45 

Dołączenie: 20 Wrz 2011 12:01
PHTLS :D

Post Wysłany: 18 Lut 2012 15:39 

Dołączenie: 19 Gru 2004 13:12
Miejscowość: KG PSP
A rzeczywiście, to dobrze.. są jeszcze zalecenia do przemieszczania poszk. na noszach w strefie zagrożenia - raczej dla strazaków w ubraniach ochronnych - ale jakby się miało komuś przydać, to proszę o kontakt

Post Wysłany: 18 Lut 2012 21:40 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 27 Lut 2007 22:48
Miejscowość: Szpital dla psychicznie chorych - oddział zamknięty.
No cóż...
L.Styka autorką dobrej książki jest.
Czytanie to jedno, a trenowanie to drugie!

A Pan obrażalski - sprinter... (czy coś)- to ani nie czyta, ani nie trenuje, on chce mieć podane prosto na tacy.
No cóż - tak szkoły uczą przyszłych ratowników medycznych.
Jak mówi mój syn - "żaaal".

Jestem jednym z pierwszych ratowników medycznych i nigdy nie przyszło mi do głowy, aby ktoś za mnie odrabiał zadania lub szukał źródła informacji.

Może stary już jestem?

Pozdrawiam serdecznie.

Post Wysłany: 28 Kwi 2012 21:19 

Dołączenie: 17 Gru 2007 21:23
Pozwolę sobie wykorzystać ten temat.

W jakiej kolejności zapinacie pasy na desce?
Zakładam, że pacjent leży już na desce jeden ratownik stabilizuje ręcznie głowę drugi zapina pasy. W jakiej kolejności? Czy zwracacie w ogóle na to uwagę? Proszę o krótkie uzasadnienie i ewentualne napisanie źródła informacji (np. książka, instruktor, wykładowca)

Po pojawieniu się kilku odpowiedzi napiszę więcej na ten temat - nie chcę teraz nic sugerować.
Nie jest to żadna ankieta, badanie itd itp takie luźne pytanie.

Post Wysłany: 28 Kwi 2012 21:28 

Dołączenie: 08 Gru 2005 21:53
Miejscowość: z nienacka
Na to jest kilogram pomysłów.
Jedni przekonują że na skos, inni że prosto. Kolejna grupa twierdzi że najpierw pasy, potem klocki. Jeszcze następni obwiązują stopy jakimś magicznym węzłem.
Ja natomiast uważam że to nie ma jakiegoś olbrzymiego znaczenia. Poszkodowany ma być przede wszystkim ustabilizowany. A w sposobie wiązania zawsze ustępuję współtowarzyszowi:)

Post Wysłany: 28 Kwi 2012 22:47 

Dołączenie: 21 Lis 2008 22:26
wykorzystuję zasady, których nauczyli mnie w straży. są np. tutaj http://straz.pulawy.pl/files/Zasady%20m ... 0deska.pdf
ukłon w str. dr Baumberga

Post Wysłany: 29 Kwi 2012 06:54 

Ukłony odwzajemniam... W straży ćwiczymy (nie wszędzie, niestety) przemieszczanie poszkodowanych nieprzytomnych w pozycji bocznej - na noszach - nie jest łatwo, ale jak trzeba ewakować, a brakuje urządzeń ssących lub nie da się ich użyć, to tak trzeba...

Post Wysłany: 29 Kwi 2012 13:46 

Mnie uczono i szkolono, że zapinamy pasy od klatki piersiowej w dół na końcu stabilizatory. W wypadku gdy poszkodowany zacznie wymiotować (w zespole 2 osobowym) w sposób możliwie najbezpieczniejszy dla kręgosłupa poszkodowanego jestem w stanie go przechylić na bok aby się nie zachłysną. W momencie gdy zapniemy pierwsze nogi, kolega przechyli deskę a ja trzymam głowę to jest po faworkach...
Tak mnie uczono na ITLS, taka jest wzmianka w książce ITLS.

Dlaczego Was zapytałem? W pracy przy okazji szkolenia rozmawiałem na ten temat z kolegą i obiecałem mu, że sprawdzę źródła. Po za książką ITLS i przekazem instruktorów ITLS nie spotkałem się aby ta kwestia była poruszona. Miałem kiedyś książkę transport i ewakuacja poszkodowanego czy coś takiego, niestety nie pamiętam czy tam była poruszana kwestia kolejności zapinania pasów.

Są to czysto teoretyczne rozważania bo tak jak napisał jeden z kolegów sytuacje są przeróżne, i zapinanie pasów na krzyż, prostopadle itd itp dostosowujemy do sytuacji, obrażeń a przede wszystkim do tego aby było bezpiecznie i skutecznie.
Ja jestem za opcją zapinania pasów prostopadle, na krzyż sprawdza mi się to tylko przy bardzo otyłych pacjentach.

Pozdrawiam.

Post Wysłany: 29 Kwi 2012 18:17 

Straż ma trochę specyfiki związanej z ewakuacją ze strefy zagrożenia i obowiązuje zasada mocowania pasów od nóg - jakby w czasie ewakuacji z sam. osobowego pojawiły się nagle wymioty i pacjenta umocowanego górnym pasem trzeba byłoby przechylić - to reszta ciała - miednica i nogi zjadą z deski pomiedzy siedzenia... jak umocowane są nogi, to problem mniejszy, bo ratownicy zazwyczaj pilnują głowy i klatki piersiowej i przytrzymają. Pasów na krzyż i kokardy na stopach nie zalecamy, bo czasem trzeba poszk ewakuować po pochyłości wzdłuż - z przewyższeniem - w pasach "poprzecznych" jest stabilny, w skzyżowanych - "wyjeżdża" w dół - stąd konieczność kokardy, np. na stopie złamanej kończyny... ale w codziennej praktyce PRM takie skecze są nieczęste...

Post Wysłany: 29 Kwi 2012 22:56 

Dołączenie: 31 Gru 2008 20:08
"Kokardę" dość często zdarza mi sie praktykować.Poza sytuacją urazu k.dolnej w celu lepszej stabilizacji to zawsze gdy pacjent jest znoszony na desce i po drodze jest z górki-właśnie po to,żeby "nie wyjeżdżał"

Post Wysłany: 30 Kwi 2012 20:16 

Dołączenie: 17 Kwi 2010 08:29
à propos zjeżdżania, dobry jest też patent zapinania 1 pasa pod pachą ( o ile to możliwe ze względu an wzrost i odniesione urazy), natomiast kolejne już normalnie.

Post Wysłany: 27 Lis 2012 21:52 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 25 Lip 2007 23:26
Miejscowość: wielkopolska
paskuda napisał(a):
"Kokardę" dość często zdarza mi sie praktykować.Poza sytuacją urazu k.dolnej w celu lepszej stabilizacji to zawsze gdy pacjent jest znoszony na desce i po drodze jest z górki-właśnie po to,żeby "nie wyjeżdżał"

nie zaleca się wiązania stóp "na kokardę", nawet podczas przenoszenia poszkodowanych w pozycji pionowej..
w momencie tym może dochodzić do ucisku pionowego na kręgosłup (pamiętamy że dla kręgosłupa szyjnego wskazany jest nawet delikatny wyciąg w osi pionowej)

w momencie tym zdecydowanie lepszym pomysłem jest wiązanie pierwszego z pasów pod pachami..
siła nacisku na kręgi szyjne jest wtedy zdecydowanie mniejsza (kilkukrotnie!)

pozdr.

Post Wysłany: 28 Lis 2012 00:52 

Dołączenie: 06 Lut 2005 08:49
Miejscowość: lubelskie
No nie wiem, nie wiem. Nie przekonałeś mnie.
Na odc. Szyjny kręgosłupa, kompresyjnie działa ciężar głowy,kołnierz tę kompresję niweluje.
Punkt podparcia, blokujący stopy, może powodować wtórne urazy kręgosłupa w mechaniźmie kompresji, ale raczej od odcinka piersiowego w dół. Odc. Szyjny chroni kołnierz.

Post Wysłany: 28 Lis 2012 10:53 

Żeby pacjent nie wyjechał to zapina się pasy pod pachami... - polecam literaturę "Transport i Ewakuacja Poszkodowanego"

Deska służy do transportu o nachyleniu do 30stopni czyli odpada pion i jakieś cudaczne kokardy czy stawianie deski w windzie....

Post Wysłany: 28 Lis 2012 11:36 

Dołączenie: 06 Lut 2005 08:49
Miejscowość: lubelskie
zyraf napisał(a):
Deska służy do transportu o nachyleniu do 30stopni czyli odpada pion i jakieś cudaczne kokardy czy stawianie deski w windzie....

A jak nie ma innego rozwiązania niż pion, to co wtedy? TRansport odpada w ogóle ?

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Średnia ocena:  Strona 2 z 2 [ 30 posty(ów) ] Idź do strony Poprzednia  1, 2

Strona główna » Edukacja » Edukacja i doskonalenie zawodowe pracowników ratownictwa medycznego

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość