Forum    Rejestracja    Zaloguj    Szukaj    FAQ    Chat

Strona główna » Ochrona Zdrowia » Farmakologia

Średnia ocena:  Strona 1 z 3 [ 37 posty(ów) ] Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Autor Wiadomość
 Temat postu: Rozcieńczanie leków
 Post Wysłany: 10 Sie 2010 13:40 

Dołączenie: 10 Sie 2010 13:27
Witam, jestem tu nowy, chociaż nieraz korzystałem z forum. Poczytałem wiele postów i tak sobie pomyślałem żeby ułatwić życie wszystkim ratownikom jak i studentom ratownictwa. A mianowicie chodzi o sposób rozcieńczania leków, konkretnie:
-do ilu dociągać (tzn np w jakiej strzykawce, i nie chodzi tu o firmę produkującą tylko oczywiście o objętość oczywiście :wink: )
-w czym (sól, glukoza itp)
-kiedy rozcieńczać a kiedy nie
Może się dziwicie takim tematem i niejeden napiszę może że to proste ale najpierw spójżcie ile jest kłótni na innych postach związanych właśnie z lekami i ich rozcieńczaniem. Możecie też pisać żeby poczytać w książkach- stawiam piwo temu kto wskarze mi książkę z farmakologii, w której będzie opisane jak rozcieńczać konkretny lek w konkretnej sytuacji.
I ostatnie, żeby było jasne-chodzi tylko o leki stosowane w karetce.

Temat postu: Re: Rozcieńczanie leków
 Post Wysłany: 10 Sie 2010 13:44 

A żeby wiadomo było o co chodzi to napiszę kilka leków pierwszy, o które jest najwięcej sporów wśród was. Ja robie to tak:
-Relanium-im,iv-nie rozcieńczam wogóle
-Ketonal-w soli do największej strzykawy-20ml
-Adrenalina i Atropina-w NZK nie rozcieńczam, lecąca kroplówka sama popycha lek
itd

Post Wysłany: 10 Sie 2010 14:52 

Dołączenie: 26 Wrz 2006 13:05
Miejscowość: świętokrzyskie
Kolego Ratkon.Temat był poruszany nieraz,poszukaj sobie w archiwum. A konkretnie w kwestii rozcienczania co kraj to obyczaj. Jak sie jezdzi na S to rzadzi kierownik-lekarz, ktory wiele razy nie wie co mowi wiec skzoda pisac jak to jest. Najwazniejsze zeby robic to tak jak mowia standardy ERC i AHA. Choc jak wiadomo, owe standardy nie sa Naszymi wyznacznikami. Umownie przyjeto, ze dzialamy wg.ERC przede wszystkim i niekiedy AHA a moze nawet tylko wg. AHA. Kwestia wyboru. Najwazniejsze jest dobro pacjenta jak i on sam i oczywiscie Nasz ''zadupek'', zeby go chronic. A tak jest, jak dzialasz z glowa na karku adekwatnie do sytuacji.
Wiadomym jest, ze im wieksze rozcienczenie leku tym mniej zlego dla pacjenta.Oczywiscie mam na mysli leki, ktore wogole poddaje sie procesowi rozpuszczania w soli fizjologicznej lub Aqua p.i.
Jedna uwaga_ w syutacji NZK proponowalbym jednak po wstrzyknieciu Atropiny czy Adrenaliny podac szybki 10 ml lub 20 ml bolus soli f. lub Aqua p.i. a krystaloid , np. 0,9%NaCl swoja droga bo zwalczamy hipowolemie. Bolus szybciej doprowadzi lek do serca, ktore podczas uciskow powoduje sztuczny rzut i rozprowadzanie leku. Dodatkowo proponuje na 10 s. uniesc jeszcze konczyne w ktora podawany jest lek po kazdorazowym wstrzyknieciu, potem puscic dalej plyn.
To uniesienie i plukniecie bolusem to standard ERC. Zatem po to je ktos wymyslil i opracowal oraz sprawdził(ERC czy AHA), zeby stosowac. Bo naukowo udowodnione w wiekszosci sa z pozytywnym rezultatem dla pacjenta.
Pozdrawiam.
Ps. w szkole chyba Cie raczej uczyli, co i jak sie rozpuszcza i kiedy co nie?
I to zarowno w studium jak i na licencjacie.
Przynajmniej obowiazkowe leki ratownika powinienes miec w jednym palcu co i jak podawac wg. ustawy.
Pozdrawiam i zycze powodzenia.

Post Wysłany: 10 Sie 2010 15:26 

Dołączenie: 18 Sty 2006 17:20
Leki te z ustawy wynikające dla ratowników to wszystko w 0,9% NaCl z wyjątkiem Cordarone (5% glukoza), Clonazepam (aqua pro injectone 1:1), a potem solą, Corhydron ma swój rozpuszczalnik, a potem w soli.

Rolki nie rozpuszczamy.

Mam nadzieję, że nic nie pominąłem.

Post Wysłany: 10 Sie 2010 19:38 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 23 Wrz 2005 11:06
Miejscowość: łódzkie
Tito napisał(a):
Rolki nie rozpuszczamy.

Otóż nieprawda :!: Relanium (diazepam) można rozpuszczać chociaż nie stosuje się tego w "praktyce pogotowiarskiej". Niemniej jednak ulotka leku stanowi jednoznacznie:

ulotka napisał(a):
W dożylnym wlewie kroplowym - lek podaje się po rozcieńczeniu 2 ml (10 mg) w co najmniej 50 ml 0,9% roztworu NaCl lub 5% roztworu glukozy. Lek należy wprowadzić strzykawką do całej porcji rozcieńczalnika, szybko wymieszać i natychmiast podawać.
Najczęściej stosuje się 100 mg (10 ampułek po 2 ml) rozcieńczone w 500 ml 0,9% NaCl lub 5% glukozy. Podawać z szybkością 40 ml w ciągu godziny.

Uwaga: podczas rozcieńczania leku może niekiedy wystąpić zmętnienie, które znika samoistnie po kilku minutach. Jeśli zmętnienie nie zniknie, roztworu nie należy używać.

Post Wysłany: 10 Sie 2010 22:16 

Dołączenie: 18 Sty 2006 17:20
Biorę ulotkę Relanium do ręki i czytam:
Cytuj:
3. Jak stosować lek relanium:

(7 podpunkt (kropka?))

Zazwyczaj nie należy rozcieńczać roztworu leku relanium. Wyjątek stanowi podawanie leku w powolnym wlewie dożylnym w dużej objętości 0,9% roztworu NaCl lub glukozy w leczeniu tężca i stanu padaczkowego. Nie należy rozcieńczać więcej niż 40mg diazepamu (8ml roztworu) w 500ml roztworu do wlewu. (...)

Post Wysłany: 10 Sie 2010 22:19 

Dołączenie: 24 Lip 2010 21:36
ketonal i.v. (wg ulotki) powinno się rozcieńczyć w 100ml 0,9% NaCL

Post Wysłany: 11 Sie 2010 08:21 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 26 Lut 2007 12:44
Miejscowość: Mysłowice
Tak jak producent PREPARATU LECZNICZEGO wpisze w ulotce !, SUBSTANCJA LECZNICZA może być taka sama i często jest, lecz PREPARAT - NIE !. end.

Post Wysłany: 11 Sie 2010 08:51 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 27 Maj 2006 11:27
Rozpuszczanie relanium zalezy od producenta tegoz leku. Widzialem 2 rozniace sie ulotki.

Post Wysłany: 11 Sie 2010 12:00 

Dołączenie: 07 Sty 2007 17:30
pawel-85 sa jakieś standardy ERC? Kiedy weszły w zycie? Wytyczna to nie standart :!:

Post Wysłany: 11 Sie 2010 13:49 
Użytkownik
Awatar użytkownika

Dołączenie: 08 Gru 2004 18:42
Miejscowość: wioska kolo wolomina
standard ....

Post Wysłany: 11 Sie 2010 15:24 

Dołączenie: 26 Wrz 2006 13:05
Miejscowość: świętokrzyskie
komi 999.Zeby opracowac wytyczne najpierw musi byc pewien standard.Zatem standard standardem a wytyczna wytyczna. Nie pisze o standardach PRC ale o standardach ERC, ktore zarowno i sa w Polsce jak i innych krajach Europy. Sa to standardy, ktore moga podlegac modyfikacjom. Zatem jak ze wszystkim w Naszym kraju, kazdy ma wolna rękę. A to problem w ratownictwie medycznym bo widac jak zespoly dzialaja. Nawet na mistrzostwach czy zawodach mozna zauwazyc ze czesto zespoly nie maja opanowanych nawet podstaw. A co doppiero w realu. Przy czym ne wszyscy na szczescie tak dzialaja. Zatem i wytyczne i standardy sa bo sa....
Pozdrawiam.

Post Wysłany: 11 Sie 2010 16:53 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 28 Sty 2006 15:01
Miejscowość: Szamotuły
pawel-85 napisał(a):
komi 999.Zeby opracowac wytyczne najpierw musi byc pewien standard.Zatem standard standardem a wytyczna wytyczna. Nie pisze o standardach PRC ale o standardach ERC, ktore zarowno i sa w Polsce jak i innych krajach Europy. Sa to standardy, ktore moga podlegac modyfikacjom. Zatem jak ze wszystkim w Naszym kraju, kazdy ma wolna rękę. A to problem w ratownictwie medycznym bo widac jak zespoly dzialaja. Nawet na mistrzostwach czy zawodach mozna zauwazyc ze czesto zespoly nie maja opanowanych nawet podstaw. A co doppiero w realu. Przy czym ne wszyscy na szczescie tak dzialaja. Zatem i wytyczne i standardy sa bo sa....
Pozdrawiam.

Po raz kolejny nie zgodzę się z taką interpretacją. Standard to standard, a wytyczne to wytyczne. Wytyczne zaś nie są standardem!

http://www.kzzprm.pl
http://www.prrm.pl

Image

Post Wysłany: 11 Sie 2010 21:12 

No Panowie dzięki za liczne odpowiedzi ale powoli sami zmieniacie temat. Ja mam swoje zasady rozcieńczanialepoznałem jeszczerze mówiąc dopiero w pogotowiu bo na studiach gadali głupoty o hormonach na farmie ale jak rozcieńczyć konkretny lek to pominęli.
Co do popychania leków różnymi płynami (np. wspomniana Adrenalina czy Atropina) to oczywiście się zgadzam ale popychanie to nie rozcieńczanie (weźmy np Adenozynę-nie rozcieńczam ale przecież jakby się nie popchnęło to by mogła wogóle nie zadziałać ze względu na krótki czas półtrwania). Pzdr i czakam na dalsze propozycje: Furosemid, Betaloc, Clemastina itd, itp

Post Wysłany: 12 Sie 2010 08:04 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 26 Lut 2007 12:44
Miejscowość: Mysłowice
ratkon napisał(a):
....Ja mam swoje zasady rozcieńczanialepoznałem.....

Mam nadzieję, że nie pracujesz w województwie śląskim

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Średnia ocena:  Strona 1 z 3 [ 37 posty(ów) ] Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Strona główna » Ochrona Zdrowia » Farmakologia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości