Forum    Rejestracja    Zaloguj    Szukaj    FAQ    Chat

Strona główna » ARCHIWUM forum » Ratownictwo i pierwsza pomoc » --::Pierwsza pomoc::--

Średnia ocena:  Strona 1 z 4 [ 56 posty(ów) ] Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Autor Wiadomość
 Temat postu: Z czym rozcieńczamy leki, które znajduja sie w karetce?
 Post Wysłany: 17 Sie 2006 14:50 

Dołączenie: 06 Sie 2006 21:39
Mam prośbę!! Czy mógłby mi ktoś podać link, lub powiedzieć w jakich ilościach rozcieńczamy leki i w jakich proporcjach , które znajdują sie w karetce!!

Temat postu:
 Post Wysłany: 17 Sie 2006 15:36 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 14 Paź 2005 16:19
Miejscowość: PL
http://www.ratmed.pl/artykuly/artykul.php?id=43

Temat postu: Z czym rozcieńczamy leki , które znajduja sie w karetce??
 Post Wysłany: 17 Sie 2006 16:50 

dziękuję za odpowiedz, ale tam nie jest szczegółowo sprecyzowane w jakich ilościach rozcieńczamy, byłbym wdzięczny za informacje!!

Temat postu:
 Post Wysłany: 17 Sie 2006 18:55 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 04 Lut 2006 20:22
Miejscowość: Rejon Umocniony Hel:P
witam.na początku pracy miałem ten sam problem i nie zabardzo wiedziałem co się rozcieńcza a co nie i w jakich ilościach(poza wyjątkami,np HCT).zwykle jeśli jest jakiś rozcieńczalnik(np.przy HCT)to zużywam go plus do tego dopełniam dalej aqua do 20 ml.tak samo z ketonalem i pyralginą dawaną do żyły.czasem też zależy od upodobań lekarzy i piel. bo niektórzy dają np.tramal bez rozceńczania a niektórzy chcą do 10 soli,czasami też jedni dobierają do leku sól a drudzy aque.napewno nie rozcieńczam Relanium:) weż kogoś starszego stażem,zasiądźcie do walizy z lekami i po koleji przeleć z nim/nią wszystkie leki tam się znajdujące i pytaj o rozcieńczenia.generalnie,tam gdzie jest proszek we fiolkach to musisz rozcieńczyć bo sam proszek podac IV lub IM to raczej problem.w razie problemów pytaj ludzi z załogi karety lub na sorze,bo lepiej zapytać sie trzy razy niż raz mieć wątpliwosci.pozdrawiam i życzę powodzenia.

Post Wysłany: 17 Sie 2006 22:03 

dzieki za odpowiedz!!, ale mógłbys mi przynajmniej podac te podstawowe leki w jakich proporcjach rozcieńczamy??, może jakiś link?? dzieki za wszelkie informacje!!

Temat postu:
 Post Wysłany: 17 Sie 2006 22:29 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 23 Paź 2004 20:30
Miejscowość: Łódź
Niektóre leki podawane domięśniowo nie wymagają rozcieńczenia, problem pojawia się jak musisz podać i.v np. Hydrokortyzon, Clemastine rozcieńczasz do 20ml. podobnie Ketanol, Amiodaron również do 20ml. w 5% glukozie.
Czasem, to lekarz mówi do jakiej objętości rozpuścić.

Post Wysłany: 17 Sie 2006 22:54 

Dzieki Pati!! napewno to zapamiętam, a masz jakieś linki dotyczace tego tematu?? lub strony w internecie,?? dzieki za wszelkie wiadomości

Temat postu:
 Post Wysłany: 17 Sie 2006 23:11 

Dołączenie: 01 Lut 2006 22:36
jeśli mogę wtrącić 3 grosze. Polecam rozcieńczanie w soli fizjologicznej. Otórz Aqua i jej osmotyczność czy osmolarność powoduje najzwyklej w świecie rozsadzanie krwinek czerwonych. Miałem jakiś czas temu w ręku własnie badania z tym związane. Owszem dzieję się to na małą skalę, no ale skoro można inaczej to czemu nie spróbować robić mniej szkód? Podobnie jak podawanie mocno stężonej glukozy, niszczy ścianki naczyń, stąd warto 40% rozcieńczyć aby jej stężenie zmniejszyć. Tak samo jest ze stosowaniem Amiodaronu, wkłucie musi być najlepiej bardzo grube i o dużym świetle. Ale i tak trzeba dobrze płukać naczynie po podaniu tego leku. Polecam czytać ulotki producentów. Tam jest sporo cennych informacji. Rolki się teoretycznie nie rozcieńcza, a jak złapałem ulotkę, to okazało się, że robi się z niej wlewy kroplowe i była napisana uwaga, iż po rozcieńczeniu może zrobić się znane wszystkim mleko, ale po około 5-8 minutach wraca klarowność roztworu.
Uważam, że dla własnego bezpieczeństwa i komfortu pacjenta warto leki rozcieńczac przed podawaniem ich I.V. Weźmy np. Aminofiline. Zupełni einaczej pacjent reaguje przy podawaniu jej rozcieńczonej i w długim okresie czasu, niż jak widzę asów podaja nie rozcieńczoną, bez zbytniego zwracania uwagi na prędkość co od razu skutkuje bólami zamostkowymi. Stary HCT, gdzie były dwie fiolki, trzeba było stosować tylko tak jak było zawarte to. Bo rozcieńczalnik, był swoistym aktywatorem hydrokortyzonu, ktory był w formie nieaktywnej. Stąd rozcieńczanie go z czyms innym mijalo sie z celem i efekt jego dzialania był maly lub żaden. Teraz mam jakies coś co się zowie Corhydron i jest w proszku i zalaczono tylko wode do rozcienczania i rozpuszczania proszku. Stad mozna tez spokojnie dociagac soli.

Temat postu:
 Post Wysłany: 18 Sie 2006 12:03 

Dołączenie: 07 Gru 2005 17:49
Witajcie!

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że lepiej jest rozcieńczyć lek niż podać prostao z ampułki( oczywiście są wyjątki jak: Relanium czy Furosemidum) :) Co do Aminofiliny to zgadzam sie że do 20 ml jest najlepiej rozcieńczać i podawać POWOLI. Moja mała rada jeśli macie do podania Hydrocortisonum i Aminopfilinum to połączcie te dwa leki w 20 ml strzykawce i dociągnijcie soli na maxa. Pacjent lepiej toleruje te leki.
I jeszcze jedna zasada WSZYSTKIE LEKI w ciemnych ampułkach np. Dexaven, No-Spa itp. przy rozcieńczaniu solą fizjologiczną lub w połączeniu z innym lekiem ŚCINAJĄ SIĘ.
Na koniec daje jescze jedną wskazówkę odnośnie AMIODARONU. Rozpuszczamu w 5% glukozie i najpierw nabierzmy około 10 ml glukozy a potem Amiodaron- unikniecie w ten sposób denerwującej pianki:-)
Pozdro dla wszystkich

Temat postu:
 Post Wysłany: 18 Sie 2006 14:08 

Dołączenie: 06 Lut 2005 08:49
Miejscowość: lubelskie
Dexaven nie ścina się z solą. I polecam rozcieńczać( jeżeli lekarz nie ma nic przeciwko) podając przytomnym kobietom, minimalizuje się uczucie swędzenia sromu ( nie na wszystkie kobiety tak działa), ale nie jest t przyjemne dla pacjentki ani personelu.

Temat postu:
 Post Wysłany: 18 Sie 2006 14:49 

Dołączenie: 18 Wrz 2004 17:55
czy zastanawialiście się czasem, dlaczego Hydrokortyzon czasem przynosi ulgę już w trakcie podawania przy duszności astmatycznej? (tak samo jak aminofilina). Kilka razy po podaniu iv nierozcieńczonego HC duszność wyraźnie się zmniejszała... a przecież działanie hydrokortyzonu rozpoczyna się po 15 - 20 min i nie hamuje on przecież skurczu mięśni gładkich....

poczytałem trochę i znalazłem coś takiego:
HC działa szybko wtedy gdy pacjent odczuwa ból przy podawaniu - aktywuje się układ współczulny i:
- oskrzela się rozkurczają
- ciśnienie się podnosi
- glukoza we krwi rośnie
itp itd

dlatego, wbrew buntom niektórych moich ratowników zabraniam rozcieńczać HC czymś więcej niż fabryczny rozpuszczalnik.....

pozdawiam
S.

Temat postu:
 Post Wysłany: 18 Sie 2006 16:57 

Dołączenie: 01 Lut 2006 22:36
Salsaman, mówisz o starym HCT czy tym co się od jakiegoś czasu pojawił Corhydron? Bo to drugie to nie jest nic innego jak aqua. W pierwszym przypadku masz rację, tylko fabryczny rozpuszczalnik ma rację bytu, pisałem o tym wyżej.
Co do działania HCT przy astmie. Dokopałem się że HCT uwrażliwia śródbłonek naczyniowy na działanie Katecholamin, stąd mamy efekt podniesienia ciśnienia, jako steryd działa najpóźniej. Być może i tym uwrażliwnieniem na katecholaminy ma swój wpływ na działanie w astmie...tego niewiem

Temat postu:
 Post Wysłany: 19 Sie 2006 19:03 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 08 Lip 2006 11:51
to ja tez dopisze cosik:

1. Ketonal podaje się zawsze osobno
2. Tramal można już łączyć z innymi lekami
3. Poza nielicznymi wyjątkami leki rozpuszcza się w 0,9 % NaCl, najczęsciej dopełniajac lek do 20 ml soli.
Morfina - 10/10 - też wyjątek, ale najczęściej i tak lekarz sam mówi, do ilu i w czym.

Temat postu:
 Post Wysłany: 19 Sie 2006 20:28 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 27 Maj 2006 11:27
No to jeszcze ja wtrące swoje 3 grosze... :) Otóż są leki: Pyralgina, papaveryna Atropina no-spa które można podać w jednej strzykawce. Podawałem tak wielokroć mimo ze wychodzi 11ml w strzykawce ale mieszanka ta pięknie działa przeciwbulowo przeciwgorączkowo rozkurczowo i na każdy rodzaj bólu brzucha. Co do rozpuszczania leków polecam stosowanie tradycyjnego chlorku sodu 0.9% chyba ze są rozpuszczalniki specjalnie wytyczone do tego np. Cordarone czy Rythmonorm. I najważniejsza zasada, każdy lek podany dożylnie po rozcięczeniu jest bezpieczniejszy i ma te same właściwości farmakologiczne co lek podany bez rozcięczenia tylko należy liczyć się z tym ze lek nierozcięczony podany dożylnie może wywołać niespodziewaną reakcję pacjenta, nawet zapaść, dlatego ja jestem zwolennikiem rozpuszczania większości leków. A co do pyralginy to ja ją rozcięczam w 20% glukozie:) Pozdrawiam wszystkich Ratowników!!!

Temat postu:
 Post Wysłany: 19 Sie 2006 22:50 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 23 Paź 2004 20:30
Miejscowość: Łódź
A nie uczono was w szkole na farmakologii, że żadnych leków nie powinno się mieszać w jednej strzykawce, gdyż może wystąpić interakcja lekowa? Pozdro.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Średnia ocena:  Strona 1 z 4 [ 56 posty(ów) ] Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Strona główna » ARCHIWUM forum » Ratownictwo i pierwsza pomoc » --::Pierwsza pomoc::--

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości