Forum    Rejestracja    Zaloguj    Szukaj    FAQ    Chat

Strona główna » ARCHIWUM forum » Ratownictwo i pierwsza pomoc » --::PIERWSZA POMOC UDZIELANA PRZEZ LAIKÓW::-- (new)

Średnia ocena:  Strona 1 z 1 [ 5 posty(ów) ] 

Autor Wiadomość
 Temat postu: Atak Tężyczki
 Post Wysłany: 26 Sty 2006 16:00 

Dołączenie: 26 Sty 2006 15:41
Miejscowość: Warszawa
Witam,

Potrzebuję pomocy. Moja narzeczona ma ataki tężyczki. Prawdopodobnie od rozregulowanej gospodarki hormonalnej danazolem . Teraz kuracja została przerwana z powodu ataków tężyczki.

Wczoraj atak tężyczki spowodował kłopoty z oddychaniem! Dziewczyna zemdlała. Byłem przy niej i nie wiedziałem jak się zachować trwało
to ok. 4-5 minut. Czy w takich przypadkach powinien bezwzglednie wezwać pogotowie! Jak wiadomo pogotowie nie dojedzie w tym czasi!. Czy te kłopoty z oddychaniem są bardzo niebezpieczne? Co wtedy powinien zrobić?
Wiem, że taki ataki przerywa podanie wapnia dożylnie - czy mogę zrobić to sam /gdzie można się nauczyć robienia zastrzyków??

Bardzo proszę o pomoc :( :(

Temat postu:
 Post Wysłany: 26 Sty 2006 17:12 

Dołączenie: 14 Mar 2005 16:31
Nie ma co kombinować, tylko trzeba wezwać pogotowie, podając wszystkie zaistniałe okoliczności (problemy z oddychaniem, utratę przytomności, poprzednie epizody teżyczki) - wierz mi, że pogotowie do poważnych, zagrażających życiu problemów z oddychaniem przyjeżdża w pierwszej kolejności (bo uratować takiego najczęściej jest łatwo, ale tylko jeśli się dojedzie na czas). Jeśli pogotowie jest jeszcze w drodze, a osoba chora przestanie oddychać należy bezzwłocznie zastosować oddychanie zastępcze - jeśli nie masz w domu worka samorozprężalnego, to pozostaje metoda usta-usta. Jeśli wykonasz to dobrze, jest szansa na to, że przed dość długi czas utrzymasz akcje serca - to jedna z rzeczy, które musisz w takim wypadku sprawdzić, choć BLS tego nie przewiduje - niewskazane jest uciskanie klatki piersiowej, jeśli pierwotną przyczyną jest zatrzymanie oddech - serce może jeszcze bić, a ty możesz akcję serca utrzymać oddychając za osobę nieprzytomną.
Nie podawaj wapnia - dożylne podanie wapnia może doprowadzić do komplikacji, z którymi sam sobie nie poradzisz, poza tym jeśli nie masz doświadczenia we wkłuciach, to w chwili stresu tylko popsujesz żyły i utrudnisz zadanie fachowcom.
Najważniejsze, to szybko zareagować na pierwsze objawy tężyczki, poza tym w przypadku częstych epizodów i długiego czasu dojazdu karetki (np dom gdzieś za miastem, w lesie, zasypane przez śnieg drogi) wskazana byłaby hospitalizacja - ze względów bezpieczeństwa.

Temat postu:
 Post Wysłany: 27 Sty 2006 09:14 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 22 Mar 2005 12:08
Miejscowość: WielkaPolska
nauczyć robienie zastrzyków? a uczysz się w szkole medycznej?

sam możesz zrobić jedynie to, co poniżej:

wzywasz pogotowie ratunkowe, a do tego czasu starasz się kontrolować stan pacjenta i w miarę moźliwości zapewnić drożność dróg oddechowych (co może być trudne) np. przez ułożenie na boku (jeśli pacjent leży, jeśli jest w stanie siedzieć - nie ruszaj) i pilnować, aby pacjent nie doznał urazu (np. podczas upadku, "drgawek").

Temat postu:
 Post Wysłany: 27 Sty 2006 14:58 

Dołączenie: 26 Sty 2006 15:41
Miejscowość: Warszawa
Kubala napisał(a):
nauczyć robienie zastrzyków? a uczysz się w szkole medycznej?

sam możesz zrobić jedynie to, co poniżej:

wzywasz pogotowie ratunkowe, a do tego czasu starasz się kontrolować stan pacjenta i w miarę moźliwości zapewnić drożność dróg oddechowych (co może być trudne) np. przez ułożenie na boku (jeśli pacjent leży, jeśli jest w stanie siedzieć - nie ruszaj) i pilnować, aby pacjent nie doznał urazu (np. podczas upadku, "drgawek").

A co jak pacjent nie oddycha a ma wyczuwalny puls?

Temat postu:
 Post Wysłany: 27 Sty 2006 15:01 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 22 Mar 2005 12:08
Miejscowość: WielkaPolska
Eldorado - jesli jesteś laikiem, to (wg Wytycznych 2005 - vide: mój podpis) nie badasz pulsu, ale jak już wybadałeś tętno (lub nie), to prowadzisz resuscytację zgodnie z wytycznymi i swoim zakresem wiedzy.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Średnia ocena:  Strona 1 z 1 [ 5 posty(ów) ] 

Strona główna » ARCHIWUM forum » Ratownictwo i pierwsza pomoc » --::PIERWSZA POMOC UDZIELANA PRZEZ LAIKÓW::-- (new)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości