Forum    Rejestracja    Zaloguj    Szukaj    FAQ    Chat

Strona główna » Edukacja » Edukacja i doskonalenie zawodowe pracowników ratownictwa medycznego

Średnia ocena:  Strona 1 z 2 [ 17 posty(ów) ] Idź do strony 1, 2  Następna

Autor Wiadomość
 Temat postu: Konferencja Z ZAWAŁEM NA TY
 Post Wysłany: 02 Lut 2012 15:19 

Dołączenie: 13 Sie 2009 10:47
Witam

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w konferencji pod tytułem: Nagłe stany sercowo-naczyniowe - postępowanie ratunkowe - Z ZAWAŁEM NA TY, która odbędzie się w dniach 19-20.10.2012r. w Krakowie.
Mam nadzieję, że udział w spotkaniu stanie się areną do wymiany poglądów i wzbogaci wiedzę praktyczną postępowania ratunkowego w nagłych stanach sercowo-naczyniowych.

Do zobaczenia w Krakowie,

Tomek

Strona internetowa: http://www.warsztaty.krakow.pl

Temat postu: Re: Konferencja Z ZAWAŁEM NA TY
 Post Wysłany: 02 Lut 2012 15:33 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 23 Wrz 2005 11:06
Miejscowość: łódzkie
8) "z zawałem na ty" nazwa brzmi jakby organizatorami było stowarzyszenie zawałowców :lol:

Post Wysłany: 02 Lut 2012 15:55 

adam240386 napisał(a):
8) "z zawałem na ty" nazwa brzmi jakby organizatorami było stowarzyszenie zawałowców :lol:

To prawda:))

Ostatnio edytowany przez migu1500 03 Lut 2012 00:21, edytowano w sumie 2 razy

Post Wysłany: 02 Lut 2012 19:55 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 08 Lis 2008 14:53
Miejscowość: NY
Wiecie co, trochę mi wstyd, bo o ile niedorzeczne tematy i posty rzeczywiście należało by wyśmiać i usunąć, o tyle tutaj ktoś w końcu proponuje coś sensownego.

Post Wysłany: 02 Lut 2012 23:40 

Dołączenie: 18 Sty 2006 17:20
300zł, ale pytanie ile z tej konferencji się przyda ratownikom... Są konferencje stricte lekarskie i są też dla ratowników. Techniki koranorografii czy echokardiografii mogą być ciekawe, ale w pracy na niewiele się zdadzą i 300zł to chyba troszkę za dużo za ciekawostki. Żałuję tylko, że mało jest konferencji stricte ratowniczych, żeby tę wiedzę wykorzystać również w pracy :)

Ale jak ktoś ma pieniądze i chce to plus za ambicje i samokształcenie :)

Post Wysłany: 03 Lut 2012 00:19 

Iron Neo napisał(a):
Wiecie co, trochę mi wstyd, bo o ile niedorzeczne tematy i posty rzeczywiście należało by wyśmiać i usunąć, o tyle tutaj ktoś w końcu proponuje coś sensownego.

Ale nam absolutnie nie chodziło o wartości merytoryczne tej konferencji, tylko o jej tytuł który w pierwszej chwili śmiesznie się kojarzy:)

Co do samej konferencji to się nie wypowiadam, bo nie wiem co jak i gdzie, ale tytuł mnie rozbawił:)

Administrator może usunąć, ja swój post wyedytyowałem, żeby nie było potem że robię antyreklamę;)

Post Wysłany: 03 Lut 2012 11:13 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 08 Lis 2008 14:53
Miejscowość: NY
Tomku to powiedz może coś więcej odnośnie samej konferencji i tego ile z niej rzeczywiście wyniesie osoba pracująca w ZRM.
Osobiście również bardzo ubolewam nad faktem, braku sensownych konferencji, które uwzględniały by działania przedszpitalne.
Zawarta w tytule fraza - postępowanie ratunkowe - niesie duże nadzieje...

Post Wysłany: 03 Lut 2012 11:58 

Witam

Sytuacja wygląda następująco:

Jest to III edycja konferencji Nagłe stany sercowo-naczyniowe .... - w 2011r. rozmawialiśmy na temat wstrząsu (ZE WSTRZĄSEM NA TY). W tym roku planujemy porozmawiać na temat zawału nie tylko mięśnia sercowego ale również jelit a szczególnie mózgu który to temat jest mocno zaniedbany.

Duży procent wykładowców jest czynnymi członkami świata ratowniczego. Środki finansowe służą tylko i wyłącznie organizacji konferencji - organizatorzy oraz prelegenci nie otrzymują wynagrodzenia.

Konferencja dotyczyć będzie postępowania z pacjentem w ramach zespołów Ratownictwa Medycznego oraz SOR.
Jeżeli ktoś ma propozycje co powinno się znaleźć w programie konferencji to bardzo proszę o maila (tomekdarocha@wp.pl) lub wiadomość na forum.

Konferencja skierowana jest do członków ZRM - duży procent użytkowników Ratmedu była uczestnikami konferencji w 2010 oraz 2011r. może ktoś napisze opinie - mi jest niezręcznie zachwalać coś co robię.

Naczelną zasadą tego spotkania jest to, że mówimy bez żadnego zadęcia czyli prosto i na temat.

Pozdrowienia
Tomek

Post Wysłany: 03 Lut 2012 12:22 

Dołączenie: 18 Sty 2006 17:20
Widzisz, troszkę mi naświetliłeś sprawę i teraz wygląda to atrakcyjniej.

Jednak wciąż się zastanawiam ile więcej się możemy dowiedzieć o przedszpitalnym postępowaniu przy zawale. Uniesienie ST -> STEMI -> MONA (oczywiście po rozważeniu przeciwwskazań do poszczególnych leków) i szybki transport do szpitala, który dysponuje pracownią hemodynamiczną.

Ból w klatce piersiowej bez uniesienia ST -> OZW, może i NSTEMI -> MONA i transport do szpitala. Czy coś mnie ominęło? :)

Choć nie ukrywam, że jeśli wygospodaruje te kilkaset złotych, bo jeszcze podróż, nocleg, etc to chętnie zobaczę co na takiej konferencji można się dowiedzieć :wink:

Post Wysłany: 03 Lut 2012 21:55 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 23 Wrz 2005 11:06
Miejscowość: łódzkie
To ja zacząłem temat odnośnie dziwnego wydźwięku samej nazwy konferencji zatem i teraz dorzucę swoje trzy grosze.
Tematyka OZW jest olbrzymia, niezwykle bogata i fascynująca niemniej jednak samo postępowanie ratownicze w przypadku OZW jest uproszczone do maksymalnego minimum i chyba dobrze dla nas (choć można by pokusić się o rozważenie udostępnienia dla ratowników medycznych trombolityków co ma np. miejsce w UK). Co do programu, pozwolę sobie zawrzeć moje przemyślenia:

1. ECMO... Hmmmm... Nie jesteśmy na to gotowi - zarówno zespoły ratownictwa medycznego jak i SOR.
2. EKG - tak, tak, tak... Jak najwięcej EKG jestem obiema rękoma za, bo czytania EKG nigdy nie za mało. Tym bardziej, że niektórzy nasi koledzy nie potrafią rozpoznać STEMI :(
3. Zawał i postępowanie w zespole p.r. oraz SOR... Hmmmm... Co można powiedzieć więcej na temat postępowania w ramach ZRM?
4. Anatomia drzewa wieńcowego... Hmmmm... Osobiście RCA od LAD odróżnię ale tylko dlatego, że dorabiam w hemodynamice. Ten panel może być ciekawy tym bardziej, że obrazy w różnych projekcjach potrafią poplątać w głowie, tylko poco to ratownikowi medycznemu?
5. Pękniecie blaszki miażdżycowej - mnie bardziej będzie interesować "jak przygotować się do rozmowy z hemodynamiką". Panel może być przydatny.
6. Telekonsultacja - właśnie dlatego tam pojadę. Żeby usłyszeć co na to prawnik. Nie ukrywam, że warto było by przedkonferencją poprosić o stanowisko w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia - potrafią mieć odmienny pogląd na wszystko.
7. Diagnostyka różnicowa, może to nie zawał - dla mnie ważne, że OZW a czy to zawał czy UAP niech lekarz stwierdzi.
8. Analgosedacja pacjenta niestabilnego hemodynamicznie - ciekawe, może być fajne.
9. Hipotermia terapeutyczna - ciekawe ale w moim postępowaniu w karetce nie wiele zmieni.
10. Zawał ściany dolnej - sądzę, że potrzebny panel bo rzadko, kto z moich kolegów robi EKG z nad prawej strony kl.p. w przypadku STEMI dołu.
11. Powikłania mechaniczne zawału - obawiam się, że również niewiele wniesie do pracy ratownika medycznego
12. Nowe leki p.płytkowe - nam nie wolno formalnie podać Klopidogrelu a co dopiero mamy myśleć o Parasugrelu czy Tikagrelorze...
13. zawał płuca - ciekawe
14. Krytyczne ostre niedokrwienie kończyn - ciekawe, może coś wnieść
15. zawał jelita - ciekawe, może coś wnieść pod kątem podejrzenia takiego rozpoznania
16. zawał wtórny do niedokrwienia - może być bardzo ciekawe

Tak naprawdę mnie osobiście interesowała by jedna kwestia... Czy jeśli kontaktuje się z pracownią hemodynamiki i dyżurny hemodynamista zaleca mi podanie Klopidogrelu, czy mam prawo go podać, czy też nie? Bo tak naprawdę wszyscy mają własne, wyrobione w tym temacie zdanie a ratownik medyczny stoi między Scyllą a Charybdą. Interesowało by mnie także postępowanie zespołu ratownictwa medycznego (zwłaszcza zespołu P) wobec OZW powikłanego wstrząsem kardiogennym - co i jak mamy robić oprócz wezwania zespołu S (i wznoszenia modlitw do Boga) przy braku dostępu do amin katecholowych (z wyłączeniem adrenaliny).

Pozdrawiam

Post Wysłany: 04 Lut 2012 09:43 

Witam

Napisze jakie miałem podstawowe zamiary układając program konferencji w wybranych kwestiach

Jezeli chodzi o anatomię drzewa wieńcowego - podczas wykładu chcemy przekazac podstawowe informacje na temat naczyn wiencowych - nikt nie bedzie uczyl projekcji koronarograficznych - ten wyklad ma dotyczyc przydatnych informacji takich jak np. co to takiego tętnica "wdowy"; współistnieje zawału mięśnia sercowego z blokiem av etc.

Diagnostyka różnicowa, może to nie zawał - jest pomysł stworzenia odpowiedniego algorytmu postępowania pacjenta z bólem w klp - schemat badania etc. moze warto zastanowic sie nad innymi jednostkami chorobowymi np tj. tętniak aorty wstępującej; zatorowość płucna; zapalenie mięśnia sercowego etc.

Hipotermia terapeutyczna po NZK - dlaczego tego nie stosujemy??? - wytyczne ERC 2010! - moze warto lokalnie podzialac i wdrożyć ten sposób leczenia.

Powikłania mechaniczne zawału - rozszerzenie horyzontu myślenia na temat zawału mięsnia sercowego

Nowe leki p.płytkowe - może powstanie nowy model optymalnego doustnego leczenia przeciwpłytkowego - polecam artykuł w Kardiologii Polskiej (http://www.kardiologiapolska.pl/) Kardiologia Polska 2011; 69, 9: 986-994

Polecam wstępne przeanalizowanie Wytycznych NSTEMI i STEMI - dostępne na stronie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego http://www.ptkardio.pl/Standardy_postepowania-278

NSTEMI:

http://www.ptkardio.pl/Wytyczne_dotycza ... _2011-1706

oraz
STEMI:

http://www.ptkardio.pl/Wytyczne_ESC_dot ... wersja-488

Wielkie dzięki adam240386 za sugestie.

Pozdrowienia

Tomek

Post Wysłany: 04 Lut 2012 11:50 

Dołączenie: 24 Wrz 2011 14:04
Jeśli mogę wtrącić swoje 3 grosze - myślę że o STEMI wszyscy wiedzą wszystko. Wyjątek to STEMI ściany dolnej gdzie objawy mogą być zupełnie mylące i bardzo łatwo przeoczyć go w EKG.

Jest też NSTEMI, który traktujemy po macoszemu mimo że w ciągu ostatnich 30 lat nie udało nam się polepszyć rokowania. Roczna i dwuletnia śmiertelność u tych pacjentów jest nadal bardzo wysoka i niewiele spadła przez te wszystkie lata. Jeśli zaś chodzi o działania ratownicze to warto omówić przypadki w których pacjent z NSTEMI powinien natychmiast trafić na stół hemodynamiczny z uwzględnieniem sytuacji restenozy. Można wspomnieć też o wartości porównywania kilku EKGramów i takim zjawisku jak pseudonormalizacja załamków T.
Myślę, że pytanie każdego pacjenta z bólem w klatce piersiowej o wcześniejsze EKG jest bardzo ważne.

Post Wysłany: 04 Lut 2012 12:10 

Dołączenie: 05 Sie 2010 14:58
tomekdarocha napisał(a):
Witam

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w konferencji pod tytułem: Nagłe stany sercowo-naczyniowe - postępowanie ratunkowe - Z ZAWAŁEM NA TY, która odbędzie się w dniach 19-20.10.2012r. w Krakowie.
Mam nadzieję, że udział w spotkaniu stanie się areną do wymiany poglądów i wzbogaci wiedzę praktyczną postępowania ratunkowego w nagłych stanach sercowo-naczyniowych.

Do zobaczenia w Krakowie,

Tomek

Strona internetowa: http://www.warsztaty.krakow.pl

a może coś kiedyś w Poznaniu zorganizujemy?

Post Wysłany: 04 Lut 2012 14:28 
Użytkownik
Awatar użytkownika

Dołączenie: 16 Lip 2004 14:18
Miejscowość: Kraków
Kiki, czemu nie, chętnie do Poznania się wybiorę bo dawno nie byłem :-). A konferencja jest w Krakowie, bo i organizatorzy tutaj mieszkają i pracują :wink:.

Post Wysłany: 04 Lut 2012 17:35 

Dołączenie: 07 Gru 2011 00:21
no właśnie, coś na północy by się przydało bo wszystkie konferencje i wszelakiego rodzaju spotkania branżowe, to jak na razie na południu są. Nie to żebym miał pretensje bo lubię Kraków ale jednak bliżej byłoby do Poznania, Gdańska czy Szczecina chociażby ale to tak na marginesie ;)

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Średnia ocena:  Strona 1 z 2 [ 17 posty(ów) ] Idź do strony 1, 2  Następna

Strona główna » Edukacja » Edukacja i doskonalenie zawodowe pracowników ratownictwa medycznego

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości