Forum    Rejestracja    Zaloguj    Szukaj    FAQ    Chat

Strona główna » Edukacja » Akty prawne

Średnia ocena:  Strona 1 z 10 [ 143 posty(ów) ] Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Autor Wiadomość
 Temat postu: Projekt nowelizacji ustawy o PRM wg PRRM
 Post Wysłany: 05 Mar 2012 16:25 

Dołączenie: 02 Wrz 2011 11:50
http://www.prrm.pl/files/download/zalacznik_20-2012.pdf

coś tam jednak robią

Temat postu: Re: Projekt nowelizacji ustawy o PRM wg PRRM
 Post Wysłany: 05 Mar 2012 16:33 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 28 Sty 2006 15:01
Miejscowość: Szamotuły
Ano robią, robią. A to co widnieje na stronie, to tylko część tej roboty.

http://www.kzzprm.pl
http://www.prrm.pl

Image

Post Wysłany: 05 Mar 2012 16:59 

Dołączenie: 08 Sie 2010 16:32
Większość proponowanych zmian jest bardzo dobra!
naprawdę poruszono wiele, bardzo istotnych zmian, popieram...

Znalazłem tylko jeden błąd merytoryczny w punkcie 23, gdzie występuje stwierdzenie "lekarz ten" a przecież w myśl proponowanych przez PRRM zmian nie musi być to lekarz

Post Wysłany: 05 Mar 2012 17:24 

Dołączenie: 17 Gru 2007 21:23
Cytuj:
Proponuje się dodanie w art.11 ust. 3 w brzmieniu: „3. Ratownik medyczny w zespołach
ratownictwa medycznego zatrudniany jest na podstawie umowy o pracę. Stawka
wynagrodzenia zasadniczego jest nie mniejsza niŜ wartość stawki za dobową gotowość
podstawowego zespołu ratownictwa medycznego uśrednioną dla całego kraju.”.

Haha chyba jak jakiś ratownik zostanie ministrem....panowie bądźmy realistami głową muru nie przebijemy. Dyrektorzy mają w tym świetny interes.
Zapis jest pozytywny ale trzeba będzie wywalczyć żeby wszedł w życie.
Zresztą w samym środowisku ratowników będą głosy sprzeciwu tak jak wśród pielęgniarek - skończy się to kompromitacją.

edit. Ogólnie rewelacja ! no może coś się ruszy. Realnie podchodząc do tematu będzie ciężko się z niektórymi zapisami przebić.
Temat projektu zmian do ustawy należało by nagłośnić w mediach teraz już przy okazji katastrofy kolejowej. Tusek jełopek powiedział, że jest cacy a cacy nie jest bo koordynacja leży...

Post Wysłany: 05 Mar 2012 19:50 
Użytkownik
Awatar użytkownika

Dołączenie: 08 Gru 2004 18:42
Miejscowość: wioska kolo wolomina
Jedyna droga do normalnosci w codzinennym funkcjonowaniu ZRMow to likdwidacja zespołow S, przeniesienie lekarza do samochodu osobobowych.

Post Wysłany: 06 Mar 2012 10:19 

Dołączenie: 09 Sty 2004 20:52
A kiedy można się spodziewać wejścia w życie tych zapisów?
Gratulacje dla pracującego nad nimi zespołu.

Post Wysłany: 06 Mar 2012 10:42 

Dołączenie: 02 Wrz 2011 11:50
Cytuj:
w art.11 ust. 3 w brzmieniu: „3. Ratownik medyczny w zespołach
ratownictwa medycznego zatrudniany jest na podstawie umowy o pracę. Stawka
wynagrodzenia zasadniczego jest nie mniejsza niż wartość stawki za dobową gotowość
podstawowego zespołu ratownictwa medycznego uśrednioną dla całego kraju.”.

całkiem fajny zapis..., ale całkowicie nie pasuje do art. 11, który dotyczy tego na czym polega zawód Ratownika Medycznego. Ten podpunkt powinien znaleźć się w rozdziale 6 naszej ustawy, gdzie jest mowa o finansowaniu jednostek systemu.

Cytuj:
Proponuje się następujące brzmienie art. 36 ust. pkt 2: „2) zespoły podstawowe,
w skład których wchodzą co najmniej trzy osoby, w tym pielęgniarka systemu lub
ratownik medyczny z czego co najmniej jedna osoba, z co najmniej 5-letnim
doświadczeniem zawodowym w zespole ratownictwa medycznego, szpitalnym oddziale
ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.”.

Jak ten zapis będzie miał się do rozporządzenia rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r....? Brak jednolitych zapisów w tej sprawie może być niemile widziane w sejmie. Tytuł starszego ratownika uzyskuje się po trzech latach - czy to by znaczyło że starszy ratownik to tylko tytuł bez większego znaczenia? Wg tego rozporządzenia po studium można być tylko (albo aż) starszym ratownikiem po trzech latach w zawodzie (czyli że starszy ratownik będzie musiał poczekać dwa lata żeby być jeszcze starszym :mrgreen: ). Jestem za tym żeby osoba kierująca ZRM była jak najbardziej doświadczona i jeżeli forsujecie takie rozwiązanie niech ma pokrycie w wydanych rozporządzeniach, lub niech rozporządzenia zostaną znowelizowane. Żeby jednak tak nie komplikować sytuacji to zmniejszenie kazusu z 5 do 3 lat byłoby najlepszym rozwiązaniem.

a jeśli chodzi o skład zespołów to koordynator w każdym województwie powinien się tym zająć - powinny być do tego ułożone odpowiednie wytyczne - widełki czasowe (restrykcyjnie przestrzegane) a nie ludnościowe tak jak to jest do tej pory - każdemu mieszkańcowi Polski bez względu na to czy mieszka w Pcimiu czy w Warszawie należy się szybka i sprawna pomoc medyczna. Nie oszukujmy się jest kilka dużych aglomeracji gdzie dwójki się sprawdzają bo jest ich duża ilość. Dwójki w rejonach gdzie dojazd eski przekracza 15 min jest naprawdę poronionym pomysłem. Jeżeli wychodzicie z pomysłem: tylko zespoły 3 osobowe to musicie się liczyć z tym że rozburzycie pewien układ, który już istnieje, musicie wiedzieć co chcecie zaprezentować na to miejsce. Liczcie się z różnymi terminami kontraktów dysponentów tzn.: umów nie zmienia się w trakcie trwania kontraktów.

Post Wysłany: 06 Mar 2012 11:30 

Dołączenie: 11 Paź 2009 22:00
Miejscowość: Wrocław
Dołączam się do Gratulacji. I pragnę zauważyć iż teraz cała SIŁA w "kupie". Musimy tzn(Ratownicy Medyczni) wszystko zrobić aby przynajmniej 3/4 z tej nowelizacji weszły w życie. Piszę 3/4 ponieważ z tymi etatami nie będzie łatwo a może nawet jest to niemożliwe.

Post Wysłany: 06 Mar 2012 12:20 

Dołączenie: 13 Paź 2010 22:59
Jak mogę pomóc w pracach?

Post Wysłany: 07 Mar 2012 16:53 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 08 Lis 2005 21:27
Miejscowość: Warszawa
Niezły materiał do dyskusji - moje uwagi na pierwszy rzut oka:
- propozycje zmian dot. ustawy o PRM - czyli na "dzień dobry" brak możliwości wprowadzenia regulacji obowiązujących poza systemem (w tym ratowników medycznych poza SOR i ZRM) - jeśli już mamy "masę krytyczną" chętnych do wprowadzenia zmian - jeśli już chcemy zmian - powinny one objąć wszystkie akty prawne związane (dot. możliwości wykonywania świadczeń ZDROWOTNYCH a nie tylko MCR poza ZRM - ustawa o działalności leczniczej, dot. możliwości generowania przez RM dokumentacji medycznej innej niż karta MCR - rozporządzenie do ustawy o RPP) itd itp. Do uporządkowania jest wiele spraw (niepubliczne pogotowia, firmy krzak itd itp)
- nie wiem dlaczego np. przy propozycjach dot. koordynatorów - jest możliwość pełnienia funkcji przez RM a nie ma przez pielęgniarkę - przyjaciół to raczej nie przysporzy a wrogów na pewno (przypominam że w MZ jest departament piel i poł a NIE MA ratowników medycznych :lol: ) Poza tym ten zapis o mgr na zdrowiu publicznym...
- wg mnie słabe są argumenty PRRM - "po głębokiej analizie dotychczasowej pracy wykonywanej przez lekarzy koordynatorów" - a kto nam opowiedział - ratownicy z ZRM czy wojewodowie ? :P

Reszta to myślenie życzeniowe które - wg mnie - nie ma szans na wprowadzenie (3 osobowe zespoły, etaty) - rozumiem autorów (związkowcy). Autorzy proponują wpisanie wymogów dot. leków i wyposażenia ambulansu do ustawy - ja jednak jestem za NFZ który co roku aktualizuje ww spisy - a szybkość działania MZ widać po ustawie o PRM ( minęło prawie 6 lat a nadal nie ma wszystkich rozporządzeń do ustawy).

Podsumowując - materiał pod siebie (związki) a brak prawdziwych rozwiązań systemowych. Tylko my, tylko dla nas (oczywiście jeśli jesteśmy wpisani do KRS :lol: ) - jednocześnie przyznaję - wiele zapisów jest celowych i zmniejsza chaos interpretacyjny istniejących zapisów ustawy o PRM.

Post Wysłany: 07 Mar 2012 22:18 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 30 Sty 2007 15:55
wojciechr napisał(a):
Jak mogę pomóc w pracach?

Wejdź na www.prrm.pl tam masz wszystko wyjaśnione

Post Wysłany: 07 Mar 2012 23:00 

Dołączenie: 05 Lis 2004 19:37
super że cos sie ruszyło, ciekawe tylko ile z tego przejcie, moim zdaniem bardzo dobre propozycje

Post Wysłany: 08 Mar 2012 01:40 

Dołączenie: 05 Sie 2010 14:58
Pierwszy raz mnie się coś bardzo podoba :) tak , tak owszem popieram i przyznaję ,że pracują nad tym ratownicy medyczni ,którzy nie chcą kopać dołków pod swoimi kolegami i koleżankami ratownikami.
Jedna uwaga:
Proponuję zamiast zapisu ,że w zespole musi być rat ,który ma 5 lat doświaczenia zmienić na to ,by rat ,którzy ukończają licencjat najpierw przez pierwsze lata pracy w zespolach (przynajmniej dwa) jeżdzili na zepołach eskowych czteroosobowych.
oto zapis (...)Wprowadzenie wymogu pięcioletniego doświadczenia jednego z członków zespołu
ratownictwa medycznego jest podyktowane tworzeniem zespołów podstawowych
składających się np. z dwóch ratowników medycznych, którzy dopiero zakończyli
kształcenie
. Taki zapis wpłynie pozytywnie na poziom i jakość świadczonych usług. (....)dlatego tacy ratownicy wg mnie powinni minimum dwa lata jeździc albo na T albo na eskach.
Ja doskonale wiem ,ze w rspr tak sie robi,ze wrzuca sie na P dwoch ratownikow swiezo po licencjacie bez doswiadczenia co moze spowodowac fatalne skutki wsrod pacjentow czego nie popieram i bardzo neguje. tego mozna uniknac.

Jesli chodzi o zespoly paramedyczne twrzenie go z czterech ratownikow jest nierealne i wg mnie totalną bzdura.

Post Wysłany: 08 Mar 2012 12:58 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 14 Paź 2005 16:19
Miejscowość: PL
czego można się nauczyć w zespole T ? pchania wózka ?

Post Wysłany: 08 Mar 2012 13:03 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 03 Sty 2007 21:59
Miejscowość: Szczecin i Łódź
pokory. a to bardzo ważne w medycynie ratunkowej.

bulon - pewnie nawiązujesz do systemu rm w danii, gdzie nie ma takich S-ek, jak u nas, tylko sam pan doktor jeździ i doradza P. rozwiązanie ciekawe, ale sądzę, że jeszcze nie dojżeliśmy do tego. poza tym są inne czynniki, które utrudniłyby taki model - chociażby topografia i demografia. dania jest innym krajem niż polska, inaczej pracuje ci się i inaczej postępujesz w dużym mieście wojewódzkim, gdzie masz komfort S czy SOR w 5 min, a inaczej mają chłopaki w bieszczadach czy na wschodniej ścianie, gdzie do szpitala masz 40 km, jest 3 w nocy i śniegu po pas.
nie zawsze można mierzyć wszystko jedną miarą.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Średnia ocena:  Strona 1 z 10 [ 143 posty(ów) ] Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strona główna » Edukacja » Akty prawne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości