Forum    Rejestracja    Zaloguj    Szukaj    FAQ    Chat

Strona główna » Pierwsza pomoc » Pierwsza pomoc udzielana przez laików

Średnia ocena:  Strona 1 z 3 [ 31 posty(ów) ] Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Autor Wiadomość
 Temat postu: Krwotok z nosa - sprzeczka z nauczycielem
 Post Wysłany: 28 Lut 2011 19:45 

Dołączenie: 28 Lut 2011 19:33
Witam!
Jestem uczniem liceum , uczęszczam na lekcje PO gdzie bierzemy pierwszą pomoc; wcześniej 3 lata uczęszczałem do harcerstwa i tam kształciłem się w tym kierunku. Zapamiętałem doskonale pierwszą pomoc w przypadku krwotoku z nosa, przed sprawdzianem tylko przeczytałem algorytm co należy robić. Natomiast na sprawdzianie napisałem że NIE MOŻNA ściskać nosa w okolicach przedsionka nosa aby krew swobodnie spływała przez pewien czas, następnie oczyszczać krew z nosa chusteczką dodać zimny okład , jeżeli krwotok nie ustępuje 10 min można zadzwonić na pogotowie. Dodałem że ewentualnie można ścisnąć nos w okolicach zakończenia kości nosowej.

Mój nauczyciel uważa zaś że należy od początku zatkać nos, ścisnąć go , lub włożyć tampony.

Proszę o rozwiązanie sporu, najlepiej jakiegoś ratownika medycznego, gdyż gdyby wyszło na moje , posłużę się wydrukiem tego postu i być może dostanę dodatkowe pkt a to przyczyni się do wyższej oceny.

Pozdrawiam Jacek :) :!:

Temat postu: Re: Krwotok z nosa - sprzeczka z nauczycielem
 Post Wysłany: 28 Lut 2011 21:05 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 30 Sty 2010 21:00
Miejscowość: Mazowsze
Przy krwotoku z nosa głowa powinna być skierowana w dół żeby krew mogła spokojnie spływać możemy zrobić zimny okład w okolicy kości nosowej aby obkurczyć naczynia jeżeli krwotok jest masywny wzywamy pomoc. pozdrawiam rato92

Ostatnio edytowany przez rato92, 28 Lut 2011 21:08, edytowano w sumie 1 raz

Post Wysłany: 28 Lut 2011 21:07 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 25 Paź 2010 23:49
wszystko sie zgadza do teg chłodny okład na kark obkurczy naczynia i krwotok w przeciagu kilku minut ustąpi ;) :D

Post Wysłany: 28 Lut 2011 21:18 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 07 Wrz 2008 18:49
Miejscowość: Konon's city :)
1 pytanie: w jakim celu będziesz ściskał nos przy zakończeniu kosci nosowej? Bo ni cholery nie moge wymyslic...

Poza tym: pogotowie to wezwać trzeba gdy krwotok jest OBFITY. Bo jak będzie się ludzikowi przez 10 minut po kropelce sączyć to co, też 999? :>
Nie no, czepiam się, ale jak już dokładnie, to dokladnie.

OIT Image

Post Wysłany: 28 Lut 2011 21:56 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 30 Sty 2010 21:00
Miejscowość: Mazowsze
ania.l napisał(a):
1 pytanie: w jakim celu będziesz ściskał nos przy zakończeniu kosci nosowej? Bo ni cholery nie moge wymyslic...

Poza tym: pogotowie to wezwać trzeba gdy krwotok jest OBFITY. Bo jak będzie się ludzikowi przez 10 minut po kropelce sączyć to co, też 999? :>

Umieściłem to w swoim poście że przy masywnym krwotoku wzywamy pomoc :P

Post Wysłany: 28 Lut 2011 22:25 
Awatar użytkownika

rato92 napisał(a):
ania.l napisał(a):

Umieściłem to w swoim poście że przy masywnym krwotoku wzywamy pomoc :P

gratuluję... :shock:

OIT Image

Post Wysłany: 01 Mar 2011 18:59 

Dołączenie: 18 Sty 2006 17:20
Głowa na dół, ściskamy nos na dole - nie smarkamy! Zimny okład na kark i nasadę nosa.
Moim zdaniem przynajmniej :wink:

Post Wysłany: 01 Mar 2011 19:16 

Nadal nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi :P Co z tym nosem, zatykamy go od razu czy pozwalamy na swobodny spływ krwi ? :P

Post Wysłany: 01 Mar 2011 19:20 
Przyjaciel ratmed.pl
Przyjaciel ratmed.pl
Awatar użytkownika

Dołączenie: 03 Sty 2008 23:59
Miejscowość: POLAND
zalecane jest w pierwszej kolejnosci opruznic ("wydmuchac") nos nastepnie zacisnac skrzydelka nosa i pochylic glowe do przodu (do dolu). mozna tez zrobic zimny oglad na kark lub nasade nosa. NIE mozna NIE zaciskac nosa poniewaz do ustapienia krwawiena potrzebne bedzie wiecej czasu, chyba ze ktos ma pod reka sloik i ochote na kaszanke :lol: twoj nauczyciel nie mial do konca racji i ty nie miales jednak nauczyciel byl blizej prawdy... niestety...

Post Wysłany: 01 Mar 2011 19:35 
Awatar użytkownika

jack93 napisał(a):
Nadal nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi :P Co z tym nosem, zatykamy go od razu czy pozwalamy na swobodny spływ krwi ? :P

Ja również odpowiedzi od Ciebie nie dostałam.

Po co ściskasz na końcu kości nosowej?

OIT Image

Post Wysłany: 01 Mar 2011 20:44 

Ania :P
W książce "Przysposobienie obronne" wyd. Operon pisze że nalezy scisnąć nie NA kości tylko pod nią. Ja sam napisałem w 1 poście "okolice zakończenia kości" mając na myśli za nią :)

Dziękuje wszystkim za odpowiedź :)

Post Wysłany: 01 Mar 2011 23:02 

ania.l napisał(a):

Krwotok z definicji jest obfity. Jeżeli sączy się po kropelce to jest to krwawienie.

Co do zaciśnięcia nosa - skrzydełka nosa zaciska się w przypadku, gdy przyczyną krwotoku nie jest nadciśnienie tętnicze.

Jeżeli przyczyną krwotoku z nosa jest nadciśnienie tętnicze to należy pozwolić na swobodny wypływ krwi.

Zaczynamy od poproszenia poszkodowanego żeby usiadł - jeżeli straci przytomność to jest mniejsze prawdopodobieństwo, że przy upadku powstanie dodatkowy uraz.

Następnie poszkodowanego należy poprosić o wydmuchanie nosa, pochylenie głowy do przodu (krew nie dostanie się do żołądka co mogłoby spowodować nudności i wymioty, a drogi oddechowe pozostaną drożne), uciskanie skrzydełek nosa oraz oddychanie przez usta. Na nos i kark należy przyłożyć zimny okład, by obkurczyć naczynia krwionośne, zmniejszyć przepływ krwi, a tym samym zminimalizować krwotok.

Poszkodowanemu należy zapewnić komfort psychiczny (np. powiedzieć że jesteśmy w stanie mu pomóc i że wszystko jest dobrze) i dążyć do jego uspokojenia. Nos można przykryć chustą w neutralnych barwach, tak by wypływająca krew nie była widoczna przez poszkodowanego. Powyższe czynności wpłyną na uspokojenie pacjenta, zmniejszenie tętna do prawidłowego, a tym samym wspomogą zatrzymanie krwotoku.

Krwotok z nosa trwający dłużej niż 15 minut lub krwotok z nosa spowodowany nadciśnieniem tętniczym są wskazaniami do konsultacji z lekarzem bądź do wezwania pogotowia (krajowe numery alarmowe 999 lub 112).

Ostatnio edytowany przez migu1500 02 Mar 2011 00:41, edytowano w sumie 3 razy

Post Wysłany: 02 Mar 2011 00:10 
Użytkownik
Awatar użytkownika

Dołączenie: 08 Gru 2004 18:42
Miejscowość: wioska kolo wolomina
lodowy szpraj mniam mniam :D

ostroznie przy tych co biora acekumarole i inne - male szanse na powstrzymanie :)

Post Wysłany: 02 Mar 2011 00:39 
Awatar użytkownika

migu1500 napisał(a):
ania.l napisał(a):

Krwotok z definicji jest obfity. Jeżeli sączy się po kropelce to jest to krwawienie.

Pozwól więc, że zacytuję Ci "Podstawy patomorfologii" Groniowskiego i Krusia:

"Krwotok, krwawienie (haemorrhagia) jest to wypływ z układu naczyniowego krwi w pełnym składzie po przerwaniu ciągłości naczynia. (...) Pojecie "krwotok" jest terminem ogólnym, który możemy zastosować do wszelkich wylewów krwi. "
Rozdział 8, Zaburzenia w krążeniu

OIT Image

Post Wysłany: 02 Mar 2011 00:51 

jak przyczyną krwotoku z nosa jest nadciśnienie to nie trzeba stosować żadnych leków hipotensyjnych. po utracie ~1000 ml krwi ciśnienie zacznie szybko spadać ^^

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Średnia ocena:  Strona 1 z 3 [ 31 posty(ów) ] Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Strona główna » Pierwsza pomoc » Pierwsza pomoc udzielana przez laików

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości