Forum    Rejestracja    Zaloguj    Szukaj    FAQ    Chat

Strona główna » ARCHIWUM forum » Ratownictwo i pierwsza pomoc » --::Pierwsza pomoc::--

Średnia ocena:  Strona 2 z 3 [ 31 posty(ów) ] Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Autor Wiadomość
 Temat postu:
 Post Wysłany: 08 Sty 2008 12:01 

Dołączenie: 06 Wrz 2007 22:36
Wskazania to hipowolemia, hipochloremia i hiponatremia z hipowolemią lub normowolemią w niektórych przypadkach, zasadowica metaboliczna z hipochloremią. Wypożycz sobie "Gospodarka wodno elektrolitowai kwasowo zasadowa..." Kokota, jest to chyba najlepiej napisana polska książka na ten temat.

Temat postu:
 Post Wysłany: 08 Sty 2008 12:08 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 27 Maj 2006 11:27
Przeciwwskazanim jest zgon pacjenta!

Temat postu:
 Post Wysłany: 08 Sty 2008 12:20 

Dołączenie: 18 Sty 2006 17:20
orzech4 napisał(a):
Mc JOE napisał(a):
A jak wyglada z ciśnieniem?czy np przy wysokim cisnieniu mozna podłaczyc NaCl?

Kilka postów wyżej już odpowiedziałem na Twoje pytanie ale chyba śledzić tematu się nie chcialo :)

może nie każdy wie co to jest hipertonia :wink:

Temat postu:
 Post Wysłany: 08 Sty 2008 12:23 
Awatar użytkownika

Tito więc widze że nie każdy zna tą stronkę ;)

Temat postu:
 Post Wysłany: 08 Sty 2008 14:03 

Dołączenie: 12 Maj 2007 18:45
Miejscowość: Łódź
moze obrzęk płuc z wysokim RR ?

Temat postu:
 Post Wysłany: 08 Sty 2008 15:58 
Przyjaciel ratmed.pl
Przyjaciel ratmed.pl
Awatar użytkownika

Dołączenie: 03 Sty 2008 23:59
Miejscowość: POLAND
Przeciwskazaniem do podania NaCl jest NIEWYDOLNOŚĆ NEREK!!!Takiego pacjenta tylko byście dobili...

Temat postu:
 Post Wysłany: 09 Sty 2008 00:12 

sinner napisał(a):
Tito więc widze że nie każdy zna tą stronkę ;)

Myślę że znają tylko nie wiedzą jak wykorzystać, albo kiedy wykorzystać :p

Temat postu:
 Post Wysłany: 09 Sty 2008 02:44 

Dołączenie: 06 Wrz 2007 22:36
A propos niewydolnosci nerek, przednerkowa niewydolność nerek z odwodnienia lub ostra niewydolność nerek we wstrząsie nie jest oczywiście p/wsk ale przewlekła terminalna w programie dializ raczej tak ale to zależy od stopnia nawodnienia.

Temat postu:
 Post Wysłany: 18 Kwi 2008 10:37 
Awatar użytkownika

komorfil napisał(a):
No to jak, moi drodzy, czy aby hipernatremia i hiperchloremia, a także hipokaliemia nie będą przeciwwskazaniem?

No będą.

A dlaczego hipokaliemia jest przeciwwskazaniem do podania 0,9% NaCl??

Temat postu:
 Post Wysłany: 19 Kwi 2008 08:48 
Awatar użytkownika

Mam wnisokować że komorfil się mylił??

Temat postu:
 Post Wysłany: 19 Kwi 2008 08:58 

błądzić rzeczą ludzką :wink: Pharmindex milczy na temat hipokaliemi.

A teraz takie moje pytanko: Czy osobie przyjmującej potas w tabletkach możemy podać płyn Ringera?

Temat postu:
 Post Wysłany: 19 Kwi 2008 09:09 

Dołączenie: 14 Mar 2005 16:31
Pharmindex nie zastąpi myślenia klinicznego. Gdyby zastępował niepotrzebne byłyby recepty na leki - każdy mógłby sobie przeczytać o wskazaniach, przeciwwskazaniach, dawkowaniu - i leczyć się sam. Komorfil ma jak najbardziej rację. Podając pacjentowi hipokaliemicznemu płyny bez zawartości potasu "rozcieńczamy" go jeszcze bardziej - wzrasta diureza, a co za tym idzie utrata potasu, z drugiej strony my jonu potasowego nie dostarczamy. Oczywiście, nie jest to jakaś duża utrata potasu, zdrowy organizm sobie z tym poradzi, ale dla pacjenta z hipokaliemią może to być kropla, która przepełni czarę i spowoduje np. zaburzenia rytmu serca.

Temat postu:
 Post Wysłany: 19 Kwi 2008 10:11 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 06 Sty 2006 20:21
Miejscowość: Bydgoszcz
czy my cały czas mówimy o postępowaniu przedszpitalnym? Ja za podstawowe wskazania do wlewu soli fizjol. uważam drożność wkłucia (przy transporcie dłuższym niż 5 min), podejrzenie odwodnienia (w badaniu lub wywiadzie), ogrzanie wyziębionego pacjenta. jeśli chodzi o hipotonię-wstrząs to kiedyś przeczytałem mądre zdanie: "Każdy wstrząs traktuj jako hipowolemiczny dopóki nie znajdziesz innej przyczyny". Głównym przeciwwskazaniem do masywnych wlewów na etapie przedszpitalnym jest wstrząs kardiogenny-obrzęk płuc a i tutaj często współistnieje on z odwodnieniem (często mój szef powtarzał mi, ze nie ma sensu podawać amin presyjnych bez należytej wolemii pacjenta). Pozatym wstrząs kardiogenny na podłożu niewydolności prawej komory może pozytywnie (dla pacjenta :) ) reagować na wlew krystaloidów-zwiększenie ciśnienia napełniania prawej komory. I uważam, że w tej chwili wlew roztworu soli fizjologicznej jest najbezpieczniejszy dla nas na etapie przedszpitalnym (no o Ringerze też same superlatywy słyszałem)
Oczywiście wszystko z głową! Jeśli u pacjenta z hipotonią odkręcimy na max wlew "soli" to nie znaczy, że zaraz nie możemy go zakręcić jeśli coś nam sie wyda podejrzane-stan pacjenta zacznie się pogarszać. Myślę, że ciężko na etapie stabilizacji pacjenta wykluczyć niektóre stany o których piszecie: hipokaliemię (no ewentualnie wywiad i dogłębna analiza EKG), kwasicę (bez gazówki nie jesteśmy pewni) które będą tak nasilone żeby wlew soli fizjologicznej zaszkodził pacjentowi (?)

Mój punkt widzenia jako ratownika medycznego jest właśnie taki i w pracy staram się tego trzymać. Proszę o ewentualną korekcję błędnego rozumowania..
Pozdrawiam ;)

Temat postu:
 Post Wysłany: 19 Kwi 2008 20:47 
Awatar użytkownika

A co jeżeli podamy KCl w NaCl 0.9%?? Moim zdaniem tu bardziej chodzi o priorytety a nie o przeciwwskazanie. Równie dobrze migotanie przedsionków może być przeciwwskazaniem do podania NaCl bo najpierw powinien iść cordaron w glukozie.

Temat postu:
 Post Wysłany: 20 Kwi 2008 03:41 

Dołączenie: 14 Mar 2005 16:31
sinner napisał(a):
A co jeżeli podamy KCl w NaCl 0.9%?? Moim zdaniem tu bardziej chodzi o priorytety a nie o przeciwwskazanie. Równie dobrze migotanie przedsionków może być przeciwwskazaniem do podania NaCl bo najpierw powinien iść cordaron w glukozie.

W ten sposób to i hiperwolemia w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek nie jest przeciwwskazaniem do toczenia litrów płynów - wystarczy równolegle podłączyć sztuczną nerkę i dializować pacjenta. I nie musimy niczego dodawać do NaCl, wystarczy, że podłączymy płyn jelitowy, który zawiera w swoim składzie jon potasowy. Możemy też wybrać Ringera, płyn pediatryczny, lub PWE - to najczęściej stosowane krystaloidy zawierające potas. Po co kombinować - w hipokaliemii nie podłączamy NaCl i już, skoro mamy tyle innych możliwości.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Średnia ocena:  Strona 2 z 3 [ 31 posty(ów) ] Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strona główna » ARCHIWUM forum » Ratownictwo i pierwsza pomoc » --::Pierwsza pomoc::--

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości