Forum    Rejestracja    Zaloguj    Szukaj    FAQ    Chat

Strona główna » ARCHIWUM forum » Specjalności » --::Ratownik medyczny::--

Średnia ocena:  Strona 1 z 3 [ 31 posty(ów) ] Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Autor Wiadomość
 Temat postu: Dopamina
 Post Wysłany: 28 Cze 2005 19:33 

Dołączenie: 28 Cze 2005 19:28
Witam!

Mam pytanko do ratownikow.

jak wiadomo dopamina jest lekiem podnaszacym RR krwi. Kiedys mnie wzieziono w karetce i podlaczona mi dopamine, w 500ml w NaCL9%, czy postapiono prawidlowo? Czy dopamina nie powinna isc tylko w pompie infuzyjnej? Sory za troceh skomninowana wypowiedz,ale jestem w tych sprawach laikiem:D

Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpiedz ;)

Temat postu:
 Post Wysłany: 28 Cze 2005 22:06 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 25 Sty 2005 23:28
Miejscowość: zdolnyśląsk:)
witam !!! Dopamina moze być podana zarówno w pompie infuzyjnej jak i w kroplówce, byle nie bolus :) pozdrawiam jp

Temat postu:
 Post Wysłany: 29 Cze 2005 09:57 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 06 Cze 2005 16:11
Miejscowość: Olsztyn
Dopamina powinna być podawana tylko poprzez pompę infuzyjną, która notabene powinna być w każdej karetce. Niestety nie w każdej jest i siłą wyboru była pewnie podawa we wlewie w 500ml NaCl 0,9%.

Temat postu:
 Post Wysłany: 29 Cze 2005 13:42 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: 14 Cze 2004 17:24
Miejscowość: KRK/OSLO
Ewentualnie w 250 ml 0,9% NaCl.
Dopamina jest także stosowana w postaci kroplówek, w zapobieganiu ostrej niewydolności nerek (zwiększa perfuzję nerkową), a w większych dawkach podwyższa ciśnienia tętnicze i działa dodatnio na siłę skurczu mięśnia sercowego i z tego względu jest stosowany we wstrząsie septycznym, kardiogennym, pourazowym, po operacjach kardiochirurgicznych oraz w zaostrzeniu przewlekłej niewydolności krążenia itd.
Dopamina nazywana jest również hormonem szczęścia, gdyż pojawienie się jej w przestrzeniach między neuronami, zewnętrznie objawia się poczuciem euforii. Główne działanie kokainy polega na stymulowaniu wydzielania dopaminy w mózgu. :wink: .

pozdro

Temat postu: dopamina :}
 Post Wysłany: 29 Cze 2005 20:45 

Ehh dopamina moze byc w pompie infuzyjnej jak i również w kroplówce :shock: :D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :cry: :oops: :P :x :evil: :twisted: :roll: :wink: :arrow: :idea: :?: :!:

Temat postu: Re: Dopamina
 Post Wysłany: 30 Cze 2005 13:49 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 09 Mar 2005 15:44
Miejscowość: Libusza
Jest prekursorem noradrenaliny
Jej działanie polega na łączeniu wpływu pobudzającego na receptory dopaminergiczne, adrenergiczne alfa oraz adrenergiczne beta
Wpływ na organizm ściśle koreluje z dawką dopaminy.

- Dawka mała tj. < 4 &micro;g\ kg m.c\ min powoduje pobudzenie jedynie receptorów dopaminergicznych, powoduje rozszerzenie naczyń nerkowych zwiększając nerkowy przepływ krwi, filtrację oraz wydalanie sodu.

-Dawki średnie tj. 4.0 - 10.0 &micro;g\ kg m.c\ min powodują pobudzenie głównie receptorów beta adrenergicznych, dlatego też wywołują wpływ ino- , chronotropowy (+) oraz niewielki wzrost ciśnienia krwi.

-Dawki duże tj. > 10.0 &micro;g\ kg m.c\ min powodują działanie głównie alfa-mimetyczne, czego wynikiem jest znaczny wzrost ciśnienia krwi oraz spadek przepływu nerkowego.

-Wykazuje również działanie pośrednie nasilając wydzielanie noradrenaliny z zakończeń nerwowych
Groźne działania niepożądane tj. tachyarytmie, wzrost zużycia tlenu przez serce, silny skurcz naczyń ograniczają użycie dopaminy

-Dawkowanie 2-30 μg/ kg m.c./min- perfuzor.
Jeżeli dawkami 10-15 μg/kg m.c./min- nie uda nam się uzyskać pożądanego efektu ze strony układu sercowo-naczyniowego należy dopaminę połączyć z inną katecholaminą lub zastąpić ją silniejszym środkiem (adrenalina).

Temat postu:
 Post Wysłany: 30 Cze 2005 19:16 

Dołączenie: 09 Sty 2004 20:52
Po co po raz kolejny piszecie co to jest dopamina skoro pytanie brzmi czy można ja podawać we wlewie?! Dlaczego używacie słów których laik nie rozumie skoro do niego kierujecie odpowiedz i da się bez problemu zastąpić je słowami które zrozumie. Teraz wyjaśnijcie chłopakowi wszystkie niezrozumiale dla niego słowa z szczególnym uwzględnieniem receptorów alfa 2 :twisted: i ich roli fizjologicznej. Marcin512 możesz wyjaśnić swoja reakcje bo twoi koledzy podają dopaminke w 500 ml co innego proponujesz jak nie ma pompy? Napisz duużo bom ciekawy może na pw?

Temat postu:
 Post Wysłany: 30 Cze 2005 19:38 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 06 Cze 2005 14:19
Miejscowość: Czarna dziura, ferma niewolników
Chlopaki musza sie popisac ze potrafia zrobic ctrl-c i ctrl-v :roll:

Ciekawe ile z regulek ktore cytujecie w kazdym topicu na lewo i prawo koledzy "paramedycy" bylibyscie w stanie powtorzyc z pamieci, chocby w tej chwili??

P.S. Co sie stalo ze jeszcze Maugo sie nie wypowiedziala w tym temacie?? :D <ogon pod siebie i spie....a przed moderatorem>

Temat postu:
 Post Wysłany: 30 Cze 2005 22:44 
Użytkownik
Awatar użytkownika

Dołączenie: 16 Lip 2004 14:18
Miejscowość: Kraków
chomik01 napisał(a):
P.S. Co sie stalo ze jeszcze Maugo sie nie wypowiedziala w tym temacie?? :D <ogon pod siebie i spie....a przed moderatorem>

Kolejny, któremu coś nie pasuje...Może powiesz wszystkim otwarcie o co Ci chodzi, a nie będziesz napadał na innych użytkowników forum co??

Temat postu:
 Post Wysłany: 01 Lip 2005 04:02 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 06 Cze 2005 14:19
Miejscowość: Czarna dziura, ferma niewolników
Nie pasuje mi kiedy niedouczeni i niedoszkoleni ratownicy (i ratowniczki), najczesciej z zerowym albo niewielkim doswiadczeniem w zawodzie, nosza dupy wyzej chmur i pozuja na wielkie gwiazdy ratownictwa, ba - medycyny w ogole - normalnie k...wa autorytety klasy swiatowej, religa wysiada.
Co do "napadania" to powiedzmy ze mam ku temu powody (tak jak "szkodnik" hehe, patrz to co napisalem powyzej).

Temat postu:
 Post Wysłany: 01 Lip 2005 11:10 

Dołączenie: 09 Sty 2004 20:52
A z drugiej strony mamy złośliwych doświadczonych „orłów” z 20 letnim stażem nie wiedzących co mają w karetce nie mówiąc już o użyciu tego sprzętu. Gdyby nie pielęgniarki to by zgłupieli. O co by się ich nie zapytać to albo mówią takie bzdury że zęby bolą albo warkną że już to powinieneś wiedzieć a jak się później okazuje sami nie wiedzą. Elita! istna elita ratownictwa. Jedni warci drugich dlatego na tym forum spuśćmy na to zasłonę milczenia i nie zajmujmy się tym problemem! I przestańcie przeklinać w swoich wypowiedziach bo jak mnie chama zaczyna to razić to już jest niedobrze. Wróćmy do tematu i może proponuje wyciąć wszystkie zbędne wypowiedzi wraz z moją! I zajmijmy sie dopamina BŁAGAM!!

Temat postu:
 Post Wysłany: 01 Lip 2005 13:11 

Dołączenie: 01 Lip 2005 13:09
Miejscowość: Słupsk
Ja mysle,zeby zamknac temat, bo juz zostalo wszystko wyjasnione ;)

Pozdrawiam!

Temat postu:
 Post Wysłany: 01 Lip 2005 17:34 
Użytkownik

Dołączenie: 16 Sty 2004 22:22
Miejscowość: Poznań
chomik01 napisał(a):
Nie pasuje mi kiedy niedouczeni i niedoszkoleni ratownicy (i ratowniczki), najczesciej z zerowym albo niewielkim doswiadczeniem w zawodzie, nosza dupy wyzej chmur i pozuja na wielkie gwiazdy ratownictwa, ba - medycyny w ogole - normalnie k...wa autorytety klasy swiatowej, religa wysiada.
Co do "napadania" to powiedzmy ze mam ku temu powody (tak jak "szkodnik" hehe, patrz to co napisalem powyzej).

I to napisał ratownik który skonczył 2-letnią szkołe w zeszłym roku. Gratuluje bogatego doświadczenia.

Temat postu:
 Post Wysłany: 01 Lip 2005 17:42 
Użytkownik
Awatar użytkownika

Dołączenie: 01 Cze 2005 22:58
no nie mogę... znowu się zaczyna... :shock:
ja dziękuję za takie forum...

nie możecie po prostu otworzyć sobie nowego działu:
"złośliwości, przechwałki, wulgaryzmy i riposty" :?:
na pewno będzie miał swoich stałych bywalców... :|

koniecznie musicie psuć nastrój wszystkim?...

Temat postu:
 Post Wysłany: 01 Lip 2005 18:06 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Dołączenie: 28 Lut 2004 10:47
Miejscowość: Śląsk
Chomik01 i Maugo po upomnieniu nie będę tolerował prywatnych waśni na terenie publicznym. Tymbardziej że nie dotyczą one ani tematu ani też nie są nikmu potrzebne. To są wasze prywatne sprawy i oceniajcie się na własnym podwórku.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Średnia ocena:  Strona 1 z 3 [ 31 posty(ów) ] Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Strona główna » ARCHIWUM forum » Specjalności » --::Ratownik medyczny::--

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość